Yapay Zeka Nedir? Uygulama Alanları Nerelerdir?

Yapay zeka, makinelerin tıpkı insanlar gibi sorunlara çözüm bulmasına odaklanan bir bilim dalıdır. ​Bu, insan zekasının karakteristiğinin alınıp, bilgisayarlara


Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekâ, makinelerin tıpkı insanlar gibi sorunlara çözüm bulmasına odaklanan bir bilim dalıdır. Bu, insan zekâsının karakteristiğinin alınıp, bilgisayarlara belli yollarla aktarılması ile gerçekleştirilir.

Yapay zekâ, genellikle bilgisayar bilimleri ile ilişkilendirilir. Ancak matematik, psikoloji, felsefe ve biyoloji gibi diğer alanlar ile de yakından ilgilidir. Tüm bu alanlardaki bilgilerin harmanlanması, yapay zekâ konusunda ilerlemeleri beraberinde getirmektedir.

Bugüne kadar insan zekâsının tümü keşfedilememiştir. Bu yüzden yapay zekâ için uygulanması mümkün olmamıştır. Ancak günümüzde genel olarak kazanç getirecek, yapay zekânın tamamına ihtiyaç duymayacak özel alanlara odaklanılmıştır.

Halk arasında, yakın gelecekte makinelerin fikir üretebilme yeteneklerini az da olsa kazanacakları yönünde bir endişe bulunmaktadır. Ancak asıl önemli olan bunun ne zaman olacağıdır. 

yapay zeka

Yapay Zekâ İle İlgili Yaklaşımlar

Yapay zekâile ilgili doğruluğu ya da yanlışlığı kanıtlanamamış birçok yaklaşım bulunmaktadır. Bunlardan bazıları diğerlerine oranla çok daha kullanışlı olsa da sürekli yeni alternatifler üretilmektedir.  

Son 50 yıldır yapay zekâ ile ilgili çalışmaların çoğu özel problemlerin çözülmesi üzerinedir.  Bu sebeple gelişimsel hesaplama ve planlama gibi branşlara ayrılmıştır. Bu bağlamda çok fazla çözüm yolu üretilmiş, başarılı ve etkili bir şekilde hayata geçirilmiştir.

Yapay Zekâ Uygulamaları

Günümüzde yapay zekâ ile ilgili binlerce uygulama alanı bulunmaktadır. Bu alanlar genellikle askeri uygulamalar ve otonom kontrolüdür. Bunun yanında bilgisayar oyunları ve robotik hayvanlar gibi daha birçok alanda kullanılabiliyor. Tüm bunların yanında bankacılık, sigorta ve sağlık alanlarında, trend tespiti ve müşteri davranışları ile ilgili konularda yapay zekâdan faydalanılmaktadır. 

Yapay zeka, birçok bilim kurgu filmine de konu olmuştur. Bu konudaki araştırmaların hızlanması ve gelişmesi,  günlük yaşamımızın çok farklı yönlere taşınacağını gösteriyor. Belirtilen uygulama alanları yapay zekânın uygulama alanlarının oldukça küçük bir kısmıdır. Özellikle askeri alanda kullanımı, birçok kişinin hayal dünyasını süslemektedir. Bazı kişiler insanların gelecekte robotlar ile savaşacaklarını düşünmektedir.

Özellikle gençlerin çok sık kullandığı eğlence araçlarından biri olan oyunlarda, yapay zekâ kırıntıları kullanılmaktadır. Ancak gelecekte bu konuda ne gibi gelişmeler olacağını kestirmek oldukça güçtür. Çünkü bu alanda yapılabileceklerin sınırını hayal edebiliyor olmak belirlemektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı