Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit araba, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda benzin yerine elektrik motorunun çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketimini azaltan otomobillere verilen isimdir.


Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit araba, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda benzin yerine elektrik motorunun çalışmasını sağlayarak, yakıt tüketimini azaltan otomobillere verilen isimdir. Bu otomobillere, iki farklı motor yapısının bulunmasından dolayı “melez otomobil” de denilmektedir.

Hibrit ArabaHibrit Arabaların Özellikleri?

Günümüzde hibrit arabaları tanıtan ve ilk ciddi üretimini yapan otomobil markası Toyota ’dır. Her geçen gün bu teknoloji gelişme göstermekte ve devrim niteliğinde yenilikler gerçekleştirilmektedir. Son yıllarda trafikte yerini almaya başlayan elektrikli arabalar, benzinli ve diğer motor türlerine karşı bazı dezavantajlara sahiptir. Özellikle uzun sürede şarj edilmeleri ve dolu batarya ile alınabilen maksimum mesafe, bu dezavantajların başında gelmektedir. Ancak benzin yakıtlı otomobillerin çevreye verdikleri zarar düşünülürse ciddi avantaj sağlamaktadırlar.

Hibrit Arabaların Avantajları Nelerdir?

Hibrit arabalar ise, hem elektrikli hem de benzinli motor türlerini bir araya getirerek her iki motorun dezavantajlarını azaltmayı amaçlıyor. Bu arabalar, hem yakıt hem de performans konusunda büyük avantajlar sağlıyorlar.

Hibrit arabaların, elektrikli arabalar da olduğu gibi şarj edilme gibi bir şartları yoktur. Bu arabalarda elektrik motorunun güç kaynağı, yine aracın kendisidir. Hibrit teknolojisi, yoğun trafik ve kalkış gibi yüksek yakıt tüketiminin gerektiği durumlarda devreye girerek, yüksek yakıt tüketiminin önüne geçer, arabanın daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Hibrit arabalar, benzin motorlu arabalar gibi büyük motora ihtiyaç duymazlar. Bu da aracı hafiflemesine ve daha yüksek performans göstermesine yardımcı olur. Yine aracın hafiflemesi, aracın daha az yakıt harcamasını sağlar. Bunun yanında gürültüsüz ve performans kaybına sebep olmayan vites geçişi sayesinde, çok daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır.

Bu arabalar, frene her basıldığında kendilerini şarj etme özelliğine sahiptirler. Ayrıca motorlarından gelen ses ve gürültü de benzin motorlu arabalara oranla minimum seviyededir. Yine diğer motor türlerine göre doğaya zararları çok daha azdır. Çünkü düşük zararlı gaz salınımı özellikleri bulunmaktadır.

Hibrit Arabaların Dezavantajları Nelerdir?

Hibrit arabaların birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak diğerlerine göre çok daha maliyetlidirler. Bunun yanında henüz yeni bir teknoloji olduğu için arıza yapmaları durumunda onarılmaları çok daha maliyetlidir. Ayrıca hız isteyen kullanıcıların bu isteklerini yeterince karşılayamayabilirler.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı