Arttırılmış Gerçeklik Nedir?

Özellikle firmalar ürünlerini pazarlamak adına Arttırılmış gerçeklik teknolojisine yatırım yaparak, yaratıcı ve mükemmel sonuçlanan işlere imza atabiliyorlar.


Arttırılmış Gerçeklik Nedir?

Arttırılmış gerçeklik yani Augmented Reality, günümüzde oldukça popüler konular arasındadır. Özellikle firmalar ürünlerini pazarlamak adına Arttırılmış gerçeklik teknolojisine yatırım yaparak, yaratıcı işlere imza atabiliyorlar. Peki, çoğu firmanın vazgeçilmezi arasında yer alan arttırılmış gerçeklik nedir?

Arttırılmış GerçeklikArttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)

Augmented Reality (AR); cihazların cisim tanıma özelliklerini kullanıp, sanal görüntüleri gerçek görüntülerin üstüne bindiren teknolojidir. Bu teknolojiden faydalanılabilmesi için; internet bağlantısına ve akıllı gözlük, akıllı tablet ya da akıllı telefon gibi cihazlara ihtiyaç duyuluyor. Çünkü bu cihazlar arttırılmış gerçekliği tanımlayan cihazlardır. Ayrıca Augmented Reality için tasarlanmış bir uygulamaya da sahip olunması gerekiyor. Tüm bu koşullar gerçekleştirildikten sonra; Arttırılmış gerçeklik için tasarlanmış görseller, cihazlardaki uygulamalar yardımı ile tanımlanıyor ve yeni görüntü elde ediliyor.

Özellikle Meta firmasının AR 2 ve Microsoft’un Hololens isimli gözlükleri, arttırılmış gerçeklik alanında en tanınan ürünlerdir.

Arttırılmış Gerçeklik kullanım alanlarıArttırılmış Gerçeklik Kullanım Alanları

Arttırılmış gerçeklik denince akla gelen ilk sektör pazarlamadır. Çeşitli firmalar ürünlerini daha etkileşimli bir şekilde pazarlayabilmek için bu teknoloji ile yaptıkları uygulamaları tercih ederler. Çünkü bu şekilde müşterileri etkilemek daha kolaydır ve çıkan kampanyalar bu yolla farklılık yaratır. 

Bu teknoloji emlak firmaları tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Ev satın alacak ya da kiralayacak müşteriler, evin videosunu izleyerek daha iyi bilgi sahibi olabiliyorlar. 

AR teknolojisi ile bir billboard da görülen filmin fragmanı izlenebilir. Billboardu cihaz ile tanımlayarak bir filmin fragmanını cep telefonlarından izlemek mümkündür. Ayrıca bu filme bir bilet almak isteniyorsa da videonun sonunda çıkan linklerden, seans bilgilerini öğrenebilir ve rahatça bilet temin edilebilir.

Arttırılmış gerçeklik ile cihaz kullanımı konusunda yaşanan sıkıntılar da son buluyor. Örneğin, yeni bir cihaz satın aldınız ve nasıl kurulacağı konusunda pek bir fikriniz yok. Cihazların interaktif kutuları sayesinde, kurulum videosunu izleyebilir ve uzun el kitapçıklarını okumak zorunda kalmazsınız.

Bunların dışında AR teknolojisinden ev dekorasyonu konusunda da faydalanılabilir. Bu teknoloji ile bomboş bir evde eşyalarınızın nasıl duracağını kolaylıkla görebilirsiniz. 

Yine hiç bilmediğiniz bir ülkede gezerken karşınıza tarihi bir bina çıktığında, geçmişini öğrenmek için Google’da arama yapmanıza gerek yok. Telefonunuz bu teknoloji sayesinde binayı tanıyacak ve binanın tarihini öğrenmenizi sağlayacaktır.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı