Yüzme Sporu ve Stilleri

Yüzme sporu, kulaç ve bacak hareketlerinin yapılması nedeniyle bedende bulunan birçok kası çalıştırmaktadır. Yüzerken kullanılan farklı stiller bulunmaktadır.


Yüzme Sporu ve Stilleri

Yüzme sporu, kulaç ve bacak hareketlerinin yapılması nedeniyle bedende bulunan birçok kası çalıştırmaktadır. Yüzerken kullanılan farklı stiller bulunmaktadır. Bu sporun kişiler için pek çok faydası bulunmaktadır.Bunun yanında yüzme sporu 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelik havuzlarda ve kategoriler ile sınıflandırılarak yapılabiliyor.

Yüzme SporuYüzme Sporunun Faydaları Nelerdir?

Yüzme sporu, dolaşım sisteminde yani kalp ve damar sisteminde oldukça etkilidir. Yapılan birtakım araştırmalar, yüzmenin kalp ritmini ve kan akışını düzenlediğini kanıtlanmıştır. Bu sayede kalpte düzenli bir şekilde toplanan kan vücuda ve kaslara doğru şekilde gönderilmektedir.

Bu sporun dolaşım sistemine faydasının yanında solunum sistemine de yararları bulunmaktadır. Çünkü yüzme sporu yaparken kişinin oksijen gereksinimleri artar ve bununla beraber solunum sistemi çok daha fazla çalışmaktadır. 

Yüzme eyleminin dolaşım ve solunum sistemine faydalarının yanında sinir sistemine de olumlu yönde etkileri bulunmaktadır. Bu da kişinin çok daha pozitif bir yaklaşım içerisinde olmasını sağlamaktadır. Yine yüzme,  en sağlıklı kilo verme yollarından birisidir. Hem fazla kilolardan kurtulmaya hem de vücudun sıkılaşmasına fayda sağlar.

Yüzme Stilleri Nelerdir?

Yüzme sporu yapılırken farklı stiller kullanılabilir. Bu stiller farklı kasların çalışmasını sağladıkları gibi, aynı zamanda yüzme hızını da etkilerler. 

Serbest Yüzme

Hızlı yüzmeyi sağlayan bu yüzme stilinde her iki kol da başın üzerinden çıkartılır ve öne doğru uzatılarak suyun çekilmesi sağlanır. Bu hareketi yaparken aynı zamanda ayaklar aşağı-yukarı doğru inip çıkmalıdır. 

Sırtüstü Yüzme

Sırtüstüyüzme stilinde su üzerinde sırt üstü durulur. Bu duruşta kol ve bacak hareketleri vücudun duruş şekline göre serbest yüzmenin tam tersidir. Sırtüstü yüzme stilinde baş her zaman suyun üzerinde tutulmalıdır.

Kelebek Yüzme

Kelebek stili yüzme, kişileri en çok yoran ve enerji harcamalarını sağlayan yüzme biçimidir. Bunun yanında kelebekleme olarak da anılmaktadır. Bu stilde her bir vuruşta vücut pozisyon değiştirir. Yine bunun yanında diğer yüzme stillerinden farklı olarak iki kol da aynı anda hareket ettirilir.

Kurbağalama Yüzme

Kurbağalama yüzme stili, en yavaş yüzme şeklidir. Bu yüzme stiline, kurbağaların yüzme şekline benzemesi nedeniyle bu isim verilmiştir. Yüzerken kişin ayakları ve elleri yuvarlaklar çizmektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
1
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı