Squat Nasıl Yapılır?

Squat, fiziksel gücü ve kas yoğunluğunu arttırmak için yapılan egzersizlerden biridir. Kelime anlamı olarak “çömelme” manasına gelen squat, buradan da anlaşılacağı


Squat Nasıl Yapılır?

Squat, fiziksel gücü ve kas yoğunluğunu arttırmak için yapılan egzersizlerden biridir. Kelime anlamı olarak “çömelme” manasına gelen squat, buradan da anlaşılacağı üzere çömelip kalkma hareketleri ile yapılıyor. Ancak bu hareketleri bir ağırlık kullanarak yapmak gerekiyor. Body-building ile uğraşan kişilerin çok yakından bildiği squat egzersizleri, yalnızca bu spora ait bir egzersiz değildir. Fiziksel gücünü arttırmak ya da sağlam kalçalara sahip olmak isteyen tüm bireyler, bu egzersizi yapabilirler. Aslına bakılırsa bu egzersiz sadece sağlam kalçalara sahip olmak adına değil, aynı zamanda kasık, bel, karın ve kol gibi bölgelerin çalışması için de yapılabilir. Bu sebeple tam vücut egzersizleri arasında sayılabilir.

Squat Nasıl YapılırSquat yaparken ağırlık taşımak gerekiyor. Ancak taşınan ağırlığın şekli ve türü oldukça önemlidir. Bu ağırlıklar dumbell, halter ya da sağlık topu olabilir. Seçtiğiniz ağırlığa göre tutuş şekliniz de doğru olmalıdır. Örneğin, dumbell ile squat yapacaksanız, elleriniz düz olmalı ve aşağıya bakmalıdır. Ancak sağlık topu kullanacaksanız, elleriniz düz ve yere paralel konumda olmalıdır. Bunun ardından çömelip kalkarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak vücut pozisyonunuza da dikkat etmeniz gerekir. 

Squat yaparken birçok duruş hatası yapılabiliyor. Bunların başında dizlerin ve ayakların farklı yönlere bakması geliyor. Ancak ikisinin de aynı yöne bakması oldukça önemlidir. Yapılan bir diğer hata ise eğilirken göğüs bölgesinin öne doğru çok fazla açılmasıdır. Yapılanın aksine vücudunuzun dik ve düz bir şekilde olması gerekir.


Squat Türleri Nelerdir?

Zercher Squat


Squat türleri arasında en zorlu olanlarından birisidir. Halter ile birlikte yapılır. Ancak halter vücudun ön tarafında taşınır. Bu hareketi zor kılan ise halterin eller ile değil, dirsekler ile taşınıyor olmasıdır. Bu da kolların kavuşturulması ile yapılıyor. 

Back Squat


Bu harekette de halter kullanılıyor. Halter vücudun arkasında ve boyun bölgesinde tutuluyor. Ancak bu hareketi yaparken dizlerinizi yana doğru bükmemeye ve göğsünüzün öne çıkmamasına dikkat etmelisiniz.

Hack Squat


Yine halter kullanılarak yapılan bu squat türünde, eller kalça bölgesinde birleştiriliyor ve halter buraya koyuluyor. Özellikle kol kaslarının ve sırt bölgesinin çalıştırılmasında oldukça etkili bir harekettir.

En temel squat türleri bunlar olsa da front, overhead, box ve split gibi türleri de bulunmaktadır.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
2
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı