Spor Yaparken En Sık Yapılan 7 Hata

Spor yapıyorsunuz ancak hala istediğiniz sonuçları alamadıysanız, belki de yanlış yaptığınız bir şeyler vardır. İşte spor yaparken en sık yapılan hatalar.


Spor Yaparken En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Düzenli olarak spor yaptığınızı düşüyorsunuz. Ancak hala istediğiniz sonuçları alamadıysanız, belki de yanlış yaptığınız bir şeyler vardır. Spor için ayırdığınız vakitten en iyi şekilde verim almak için hemen hemen herkesin yaptığı hataları bilmeniz ve bunlara dikkat etmeniz önemlidir. İşte spor yaparken en sık yapılan hatalar.

Koşu Bandında Bir şeyler İzlemek

spor yaparken en sık yapılan

Spor yaparken yapılan hataların başında, koşu bandında bir şeyler okumaya çalışmak ya da bir şeyler izlemektir. Bunlar belki sporunuzu eğlenceli kılar ancak spora odaklanmadığınız için temponuz düşer ve dengenizi sağlayamayabilirsiniz. Tüm bunlarda daha az kalori yakmanıza sebep olur. Bu yüzden koşu bandında koşarken, sadece spora odaklanın ve bir şeyler okuyup izlemeyi diğer vakitlere bırakın.

Antrenman Sonrasında Esnememek

spor yaparken en sık yapılan

Antrenman öncesinde esneme hareketleri yapmak ne kadar önemliyse, antrenman sonrasında esnemek de en az o kadar önemlidir. Bu yüzden spor sonrası koşu bandında 10-15 dakika soğuma koşusu yapmalı ve ardından sertleşen, yorulan kaslarınızı statik esneme hareketleri ile esnetmelisiniz.

Soğuk Su İçmek

spor yaparken en sık yapılan

Spor yapmandan önce, sonra ve spor sırasında su içmek oldukça önemlidir. Kaybedilen su ve minerallerin geri kazanılmasını sağlar. Ancak içilen su çok soğuk değil, oda sıcaklığında olmalıdır. Çünkü soğuk su, susuzluğu bastırıyor gibi hissettirse de aslında vücut tarafından kullanılması daha uzun süre alır.

Hep Aynı Hareketleri Yapmak

spor yaparken en sık yapılan

Herkesin antrenmanlar sırasında yapmaktan daha çok hoşlandığı hareketler vardır. Ancak bu sizin daha az kalori yakmanıza sebep olur. Bu yüzden yaptığınız hareketleri çeşitlendirmeniz; hem daha çok kalori yakmanıza hem de kas yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kuvvet Egzersizi Yapmamak

spor yaparken en sık yapılan

Birçok kişi kaslanmamak için kuvvet egzersizlerinden kaçınır ve kardiyo egzersizlerini tercih eder. Ancak vücudunuzu sıkılaştırmanız için kuvvet egzersizlerini atlamamanız gerekir.

Her Gün Antrenman Yapmak

spor yaparken en sık yapılan

Genel olarak her gün antrenman yapmanın daha verimli olduğu konusunda yanlış bir inanış vardır. Ancak vücudunuzun yeniden yapılanabilmesi için dinlenmesi gerekir.

Spor Öncesinde ve Sonrasında Yanlış Beslenme

spor yaparken en sık yapılan

Eğer kas yapmak istiyorsanız, doğru beslenmelisiniz. Bu yüzden spordan en az 2 saat önce karbonhidratlı besinler tüketmelisiniz. Spor sonrasında ise vücudunuzu kas yapması için protein bakımından zengin besinleri tercih etmelisiniz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
1
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı