Pilates Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Pilatesin faydaları saymakla bitmez. Vücudunuzu sıkılaştırır, esnetir ve sağlık katar. Ancak yaparken dikkatli olmak gerekir. Pilates yaparken dikkat edilmesi


Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pilatesin faydaları saymakla bitmez.  Vücudunuzu sıkılaştırır, esnetir ve sağlık katar. Ancak yaparken dikkatli olmak gerekir. 

Pilates Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir fitness programıdır. Joseph Pilates, hareket bilimi ile doğu formunu birleştirerek bu metodu ortaya koymuştur. Kas ve iskelet sistemi üstünde olumlu etkileri olan bu fitness programı; kasları çalıştırır, vücudu çok daha sağlıklı kılar ve esneyip sıkılaşmanızı sağlar. 

Pilates, temel hareketler ile yapılmasının yanında, top ve lastik kullanarak da yapılıyor. Yapılması sanıldığı kadar kolay olmayan pilates hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta, bir zayıflama yöntemi olmadığıdır.

pilates yaparkenPilatesin vücut sağlığı açısından birçok faydası vardır. Ancak yaparken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Doktor Kontrolünde Şart

Pilates yapmaya karar verdiyseniz ve çeşitli sağlık problemleri yaşıyorsanız, öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktor, pilatesin vücudunuz açısından uygun olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Eğitmen ile Yapılmalı

Pilates yapabilmek için piyasada birçok CD bulunmaktadır. Ayrıca bu konuda internet üzerinden videolara da erişmek mümkündür. Fakat bu ilk aşama değildir. Öncelikle bir pilates eğitmeninden temel eğitim aldıktan sonra, çeşitli CD’lerden ya da videolardan yardım alabilirsiniz.

Vücut Zorlanmamalı

Pilates yaparken kasların harekete geçmesi sebebiyle acı çekebilirsiniz. Ancak çok fazla acı çekiyorsanız bunu eğitmeniniz ile mutlaka paylaşın. Gerekiyorsa, pilatese bir süre ara verebilirsiniz.

Doğru Nefes Alınmalı

Pilates yaparken doğru nefes alıp vermek oldukça önemlidir. Çünkü bu vücudun rahatlaması ve doğru kasların aktive edilmesi için şarttır. Aslında sadece pilates yaparken değil, her zaman doğru nefes almamız gereklidir.

Karın İçeri Çekilmeli

Pilates eğitimi alırken eğitmeniniz size sürekli karnınızı içeri çekmenizi söyleyecektir. Çünkü bu vücudun dengelenmesi için gereklidir. Normalde yapılması zor olan pek çok hareket, karın içeri çekilerek kolayca yapılabilir.

Tayt ve Çorap ile Yapılmalı

Pilates yapmaya başlamadan önce dar bir tişört ve tayt giymelisiniz. Bu hem rahat hareket etmenizi sağlar hem de eğitmeninizin kaslarınızın hareketlerini takip etmesini kolaylaştırır. Ayrıca pilates, spor ayakkabısı ile yapılmaz. Çorap ya da çıplak ayak ile yapmaya özen gösterin.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı