Kardiyo Egzersizleri Ne İşe Yarar

Vücut sağlığı için yapılması gerekenleri başında dengeli, düzenli beslenmek ve spor yapmak gelir. Kardiyo egzersizleri ise sporun kalp ile olan kısmını kapsar.


Kardiyo Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Vücut sağlığı için yapılması gerekenleri başında dengeli, düzenli beslenmek ve spor yapmak gelir. Kardiyo egzersizleri ise sporun kalp ile olan kısmını kapsar.

kardiyo egzersizleriKardiyo Nedir?

Kardiyo, kalp sağlığını korumak için ve vücuttaki istenmeyen yağlardan kurtulmak için yapılan egzersizlerin genelidir. Bu egzersizler sayesinde, kalp ritmi seviyesi belli bir düzeyde tutulur ve vücudun daha sistemli çalışması sağlanır.

Kardiyo egzersizleri, sadece yağ yakmak için tercih edilmemelidir. Kalp sağlığını korumak başlıca amaç olmalıdır. Bu sebeple herkes düzenli olarak kardiyo hareketleri yapmalıdır.

kardiyo egzersizleriKardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Aslında kardiyo egzersizlerini farkında olmadan gün içerisinde yapıyor olabiliriz. Örneğin; yürüme, koşma, bisiklet sürme gibi. Bu aktivitelerin hepsi nefes alışverişimizin hızlanmasına sebep olur. Kardiyonun asıl amacı da budur zaten. Bu sebeple çok vakit almayan, ekstra alet ve malzemeye ihtiyaç duymadan bu hareketleri tekrarlamak, kardiyo için yeterli olacaktır.

Hafif tempolu kardiyo hareketleri;  kalp atışını %65 oranında arttırır ve yaklaşık 45-60 dakika kadar yapılır. Yüksek tempolu kardiyo egzersizleri ise; kalp atışını %85 oranında arttırır ve 30 saniye deparın ardından, 60 saniye hafif koşu ile yapılır. 

Kardiyo hareketleri, herkesin haftada en az 3-4 kez yapması gereken egzersizlerdir. Özellikle sürekli ağırlık çalışanlar ve spor yapanlar için oldukça önemlidir. Spora başlamadan yapılan kardiyo hareketleri, spor sonrasında iştahın açılmasına ve gerekli besinlerin alınmasına yardımcı olur.


Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Kardiyo hareketleri;  kan dolaşımını arttırarak, vücudun daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur, kas gelişimini ve büyümeyi destekleyen hormonların salgılanmasını sağlar.

Kardiyo egzersizlerinin faydaları arasında, yağ yakmaya yardımcı olması da yer alır. Yapılan egzersizler sırasında yağlar kullanıldığı için kasların çevresindeki ve arasındaki yağlar erir. Böylece kaslar sıkılaşır ve daha diri bir vücuda sahip olunur.

Kardiyo, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Eğer tek başınıza kardiyo hareketleri yapmaya çalışıyorsanız, mutlaka nabız sayınıza dikkat edin. Eğer egzersiz esnasında rahat bir şekilde koşuyorsanız bu temponuzun yavaş olduğu anlamına gelir. Eğer konuşmakta güçlük çekiyorsanız bu sefer de temponuz çok yüksektir, biraz düşürmelisiniz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
1
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı