En Çılgın Ekstrem Sporlar

Ekstrem sporlar insanların adrenalin tutkusu ve macera arayışları, sürekli yeni sporların ortaya çıkmasını sağlıyor. İşte en çılgın ekstrem sporlar.


En Çılgın Ekstrem Sporlar

İnsanların adrenalin tutkusu ve macera arayışları, sürekli yeni sporların ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu sporlar genel olarak ekstrem sporlar olarak adlandırılıyor. Ekstrem sporları yapmak isteyenler için bu sporları tanıtmadan önce çoğunun ülkemizde yapılmadığını söylemekte fayda var. Bunlardan kaçını yapmaya cesaret edebilirsiniz bilmiyoruz ancak, işte en çılgın ekstrem sporlar.

1. Sailing (Yelken)

Ekstrem Sporlar

Mavi derinliklerde grup ile veya bireysel olarak yapılabilecek heyecanlı ve adrenalin dolu bir spor. Ülkemizde yelken İstanbul'da ve Alaçatı'da yapılabiliyor.

2. Bungee Jumping

Ekstrem Sporlar

Bu ekstrem spor, Vanuatu yerlileri tarafından dünyaya kazandırılmıştır. Bungee Jumping, günümüzde birçok ülkede yapılmaktadır. Eğer bu sporu yapmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz en çılgın yerlerden birisi, Macau Kulesi’dir. Kule tam 233 metre yüksekliğindedir.

3. Mağara Dalışı

Ekstrem Sporlar

Dalış sporu, meraklıları arasında oldukça popülerdir. Ancak mağarada dalmak herkesin cesaret edebileceği bir spor değildir. Mağaraların içerisindeki kristaller, mineraller ve ışık kırımları sizi bambaşka dünyalara götürür. Bu ekstrem spor için en iyi yerlerden biri, Meksika Yucatan’da yer alır. Ayrıca ülkemizde bu spor Antalya'da Fener mağarasında da yapılabilmektedir.

4. Volkan Kayağı

Ekstrem Sporlar

Ekstrem sporların içerisinde belki de en tehlikelilerinden biri, Nikaragua’nın Leon şehrinde yapılanıdır. Burada bazı adrenalin tutkunları, yanardağın küllerinin üzerinden 90 km hız ile kayıyor.

5. Dağ Bisikleti

Ekstrem Sporlar

Eğer tam donanımlı bir bisikletiniz varsa, bu sporun yapılacağı en iyi yer Bolivya ’da yer alan “Ölüm Yolu”dur. İsminden de anlaşılacağı üzere tehlikeli bir arazi olan bu yer, dağ bisikleti tutkunları için eşsiz bir tecrübe olacaktır.

6. Zorbing

Ekstrem Sporlar

Zorbing, en ilginç ekstrem sporlardan birisidir. Kocaman bir topun içinde yuvarlandığınızı hayal edin. Hem de hızla…

Zorb adı ile adlandırılan bu şişme toplar, 40-50 km’ye kadar ulaşabiliyorlar. Eğer midenize güveniyorsanız, bu spor için en iyi adres ABD’dir. Ülkemizde İstanbul'da zorbing topunun içine girip futbol oynayabileceğiniz sahalar bulunmaktadır. Parkur olarak topun içine girip yuvarlanabileceğiniz bir yer henüz ülkemizde bulunmamaktadır.

7. Skydiving

Ekstrem Sporlar

10 bin feet’ten tandem atlayışı yaptığınızı düşünün. Herhalde diğer bütün ekstrem sporlar içerisinde en heyecan verici olanı budur. Bu heyecan verici atlayış için en uygun adresler ise; İsviçre Alpleri ve Avustralya’dır. Ülkemizde İzmir Efes'de Skydiving yapılmaktadır.

8. Wingsuit Jumping

Ekstrem Sporlar

En tehlikeli ekstrem sporlardan biridir. Yarasadan esinlenerek hazırlanan bir kıyafet ile yapılan bu sporun yapılabileceği en iyi yerler; Norveç-Stryn, Kaliforniya- Elsinore ve Çin-Tianmenshan’dır. Ülkemizde İzmir Efes'de Wingsuit Jumping yapılmaktadır.

9. Buz Tırmanışı

Ekstrem Sporlar

Yapılan en çılgın sporlardan birisi de buz tırmanışıdır. Tırmanıcılar; donmuş şelalelere ve donmuş buzullara çekiçler ve özel ekipmanlar ile tırmanıyorlar.

10. Sand Surfing

Ekstrem Sporlar

Çöl kumlarının üzerinde board ile yüksek tepelerden aşağılara doğru hızla inilen bu spor dalı için en uygun yer Dubai'dir.

11. Dalga sörfü

Ekstrem Sporlar

Dalga sörfü dev dalgaları arkanıza alarak yüksek hızlara ulaşılabilen adrenalin dolu bir spor. Dalga sörfünün en iyi yapılacak yer olarak Avustralya diyebiliriz. Ancak ülkemizde de yapılabilen yerler bulunmaktadır.

12. Motokros

Ekstrem Sporlar

Motorsiklet ile zorlu parkurların, dağ ve yamaçların aşıldığı yüksek çalışma ve cesaret isteyen zorlu bir spor. Motokros için en uygun yerler Yeni Zelanda, Avusturalya ve ABD diyebiliriz.

13. Yamaç Paraşütü

Ekstrem Sporlar

Tek veya iki kişi olarak yapılabilen bu tehlikeli spor ülkemizde en bilinen yer olarak Fetiye Baba Dağı olarak gösterilmektedir. Ayrıca Antalya Kaş'ta da yamaç paraşütü yapılmaktadır.

14. Rafting

Ekstrem Sporlar

Akıntı hızı yüksek nehirlerde takım oyunu ile yapılan bu adrenalin dolu spor ülkemizde antalya ve çoruh nehrinde yapılmaktadır.

15. Hang gliding (Delta Kanat Sporu)

Ekstrem Sporlar

Yüksek bir tepeden süzülerek uzun mesafeler katedebileceğiniz heyecan dolu bir spor.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı