Bir Doğa Sporu: Kayak Sporu ve Tarihçesi

Bir kış sporu olan kayak sporu, tutkunları tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bazen tehlikeli olsa da aynı zaman da oldukça zevk veren spor branşlarındandır.


Kayak Sporu Nedir ve Ne Zamandan Beri Yapılıyor?

Bir kış sporu olan kayak, tutkunları tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bazen tehlikeli olsa da aynı zaman da oldukça zevk veren spor branşlarındandır.

Avcılık ve kampçılık gibi diğer doğa sporları ile karşılaştırıldığında elit bir spor olan kayak; pek çok diğer branş gibi insanların ihtiyaçlarından dolayı icat edilmiş ve yüzyıllar sonrasında eğlence amaçlı gerçekleştirilen bir etkinlik haline gelmiştir.

kayak sporuKayak Sporu Nedir?

Kayak sporu, ayağa giyilen ucu kıvrımlı düz tahtalara yön verilerek yapılan bir doğa sporudur. Amaç karın üzerinde düşmeden varış noktasına ulaşabilmektir. Bu spor yapılırken uygun kıyafet, ekipman ve antrenman şarttır. Kayak sporunda, turnuva ve müsabaka çeşidine göre detaylar değişiklik gösterebilir.


Kayak Sporunun Tarihçesi

Kayak malzemeleri ve ekipmanlarının ilk kez yapımı M.Ö 3000 yıllara kadar uzanmaktadır. Bu ekipmanlar; Moğolistan, Sibirya ve Altay’daki ilkel avcı topluluklar tarafından kullanılmıştır. Cam ve dişbudaktan yapılan bu ekipmanlar, bilinene göre eski Türklerin ataları tarafından kullanılmışlardı.

Eski Türklerin ataları tarafından yapılan bu ilk ekipmanlar, kuşkusuz spor için yapılmadı. Yapılmalarındaki amaç avlanmaktı. Bunlar daha sonra; Avrupa, Kuzey Amerika gibi diğer anakaralarda da görülmüş ve insanlığın gelişimine paralel bir seyir izlemişlerdir. Daha sonraki dönemlerde yapılan bu malzemeler, sadece avlanmak için değil ulaşım ve askeri amaçla da kullanılmıştır.

Spor amacı ile kayak yapılması çok daha geç dönemlere denk gelir. Ancak görüldüğü gibi diğer doğa sporlarına göre kayağın tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır. İlk başlarda, birkaç kayak tutkunu tarafından yapılmaya başlanan bu spor, zamanla çok ilgi görmüş ve günümüzdeki popülerliğini kazanmıştır.

Yapılan ilk kayak müsabakaları, 1866 yılında Norveç’in Cristina şehrinde gerçekleştirilmiştir. Bundan sonra bu müsabakalar büyük ilgi görmüş ve ardından Oslo’da daha büyük çaplı bir turnuva düzenlenmiştir. 

20. yüzyıla girildiğinde, diğer ülkelerin de kayak sporu modasına katılmaları ile; kayak sporu tüm dünya tarafından kabul edilen bir spor haline gelmiştir. Bu gelişmeler üzerine 1924 yılında İsviçre’nin Bern şehrinde, Uluslararası Kayak Federasyonu kurulmuştur.  Bu federasyonun kurulması, kayak sporu için önemli adımlardan biri olmuştur.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı