Yeşilçam’ın Efsane Aşk Filmleri

Yeşilçam filmleri kimimizin çocukluğu kimimizin ise gençliği geçmiştir. Yeşilçam’ın unutulmaz aşk filmleri hangileriydi? İşte hafızalarımıza kazınan o aşk filmleri…


Unutulmaz Yeşilçam Aşk Filmleri

Yeşilçam, 1950’li yıllardan 1980’li yıllara kadar geçmiş büyük bir dönemdir ve unutulmaz filmlere imza atmıştır. Adeta bir hayal fabrikası olan Yeşilçam, filmleri ile hemen hemen hepimizin hayatına dokunmuştur. Bazen ağlatan, bazen güldüren, bazense hüzünlendiren Yeşilçam filmleri ile kimimizin çocukluğu kimimizin ise gençliği geçmiştir. Peki, Yeşilçam’ın unutulmaz aşk filmleri hangileriydi? İşte hafızalarımıza kazınan o aşk filmleri…

Sevmek Zamanı

yeşilçam filmleri

1965 yılında Metin Erksan tarafından çekilen film, adeta zamanının ötesinde bir sinema anlayışı ile çekilmiştir. Filmde; boyacılık yapmak için girdiği bir evdeki resme âşık olan Halil (Müşfik Kenter) ve resimdeki Meral (Sema Özcan) adındaki kadının sıra dışı öyküsü anlatılır. Film aynı zamanda görüntü yönetimi ile de unutulmazlar arasındadır.

Vesikalı Yârim

yeşilçam filmleri

Film, pavyonda çalışan Sabiha (Türkan) ile manavlık yapan Halil (İzzet Günay)’in imkânsızlıklar ile dolu aşklarını anlatır. Film, finalindeki “Kalbimi Kıra Kıra” şarkısı ile hemen hemen hepimizi etkilemiş ve Yeşilçam’ın unutulmaz aşk filmleri arasına girmiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

yeşilçam filmleri

Türk sinemasının günümüze kadar çekilmiş en etkileyici aşk filmidir. Adeta bir başyapıt olan “Selvi Boylum Al Yazmalım”da Türkan Şoray ve Kadir İnanır, yaşanan aşkı o kadar gerçekçi oynamışlardır ki, bu film kalplerimize işlemiştir. Özellikle Asya (Türkan Şoray)’nın filmdeki “Sevgi neydi? Sevgi emekti! sözü, Türk sinemasının unutulmaz replikleri arasında yer almıştır.

Eşkıya

yeşilçam filmleri

1996 yılında çekilen film; uğradığı büyük bir ihanet sonucunda hapse giren bir eşkıyayı ve yıllar sonra kendisine yapılan bu ihaneti öğrenmesini konu alan bir filmdir. Film, Türk sinemasının bir dönüm noktası niteliğindedir.

Sultan

yeşilçam filmleri

Yönetmen koltuğunda Kartal Tibet’in oturduğu 1978 yapımı film, otobüs şoförlüğü yapan Kemal ile mahallenin en güzel kadını Sultan arasındaki aşkı anlatır. Filmde, Kemal(Bulut Aras), Sultan( Türkan Şoray)’ı evliliğe ikna etmek için çabalar.

Bir Genç Kızın Romanı

yeşilçam filmleri

Sefa Önal’ın yazdığı ve yönettiği 1971 yapımı filmde, Türkan Şoray ve Ediz Hun’u izleme fırsatı bulduk. Ayrıca, Suna Selen’in müthiş oyunculuğunu da izleme fırsatı bulduğumuz film, öylesine beğenilmiştir ki,  kendisinden sonra gelen melodramlar için bir ilk örnek niteliğindedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
1
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı