Vücut Süsleme Sanatı: Dövmenin Tarihçesi

Dövme sanatı, yüzyıllardır insanlar tarafından merak edilen ve uygulanan bir sanattır. Peki dövme sanatı ilk ne zaman ve nerede ortaya çıktı.


Dövme sanatı Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Dövme sanatı, yüzyıllardır insanlar tarafından merak edilen ve uygulanan bir sanattır. Farklı dönemlerde farklı amaçlarla yapılan dövme, günümüzde daha çok estetik amaçlı yapılmaktadır. 

Dövme bazı insanlar için farklı bir öneme sahiptir. Çünkü uğur getireceğine inanılır. Ayrıca dövme, bir anlamda insanın ruhunun tenine yansımasıdır. Hatta kendimizi ifade etme yöntemlerimizden biri haline gelmiştir bile diyebiliriz.

dövme sanatı

Dövmenin Tarihi

Dövme sanatı insanlık tarihinde pek çok amaçla kullanılmıştır. Örneğin; Hun Türklerinde kahraman kişiler dövme yaptırırlarmış. Ancak işin ilginç tarafı Hunlar’da asaletin ve kahramanlığın simgesi olan dövme, Roma’da köleleri ve suçları belirlemek için kullanılmış. Osmanlı’da ise daha çok gemiciler ve yeniçeriler dövme yaptırmayı tercih ediyorlarmış. 

Dövmenin tarihi, M.Ö 30.000- 10.000 yıl öncesine kadar götürülebilir. Anadolu’nun doğusunda ve güneydoğusunda dövme; daha çok kötülüklerden korunmak, şans ve bereket için yapılırmış. Kızılderililer ve eski Mısırlılarda dövmeyi yapan kişi kutsal sayılır ve dövmeyi bir ayin içerisinde yaparmış.

Dövme, giysinin olmadığı dönemlerde ise vahşi hayvanları korkutmak, kabilede liderliği ele geçirmek ve üstünlük için vücuda uygulanırmış.

dövme sanatı

Maoriler ve Dövme Sanatı

Yeni Zelanda’da savaşçı ruha sahip Maoriler, yüzlerine moko adı verilen dövmeleri uyguluyorlarmış.Bu dönemin kökeni ise yaklaşık 2000 yıl öncesinde Polinezya’ya dayanıyor. 

Geleneksel maori dövme sanatında, her çizginin ve tasarımın belli bir anlamı varmış. Bu dövmeler kişinin aile ve statüsü hakkında bilgi verir nitelikteymiş. Dövme Maori kadınları için güzellik, erkekleri için ise savaş ve kahramanlık simgesiymiş. 

Maoriler, moko adını verdikleri dövmeyi, düz uçlu bıçaklar ile yüzlerine uyguluyorlarmış. Bu bıçakların açtıkları yaralar kuruyunca, yara tekrar açılıyor ve yara şekillendiriliyormuş. Bu yara şekillendirilirken içerisine bitki özleri ve bir tür mürekkep dolduruluyormuş. Görüldüğü gibi Maorilerdeki dövmenin uygulanışı, günümüz ile karşılaştırılırsa adeta bir işkence.

Japonya’da ise dövme yapmak yasa dışı bir hal almıştır. Çünkü ülkedeki “yakuza” adındaki mafya, kendilerine özgü dövme yaptırmaya başlamış. Dövmeyi bütün vücutlarına yaptırıyorlar ve bu dövmeler neredeyse kıyafet giyinmiş gibi gösteriyormuş.Günümüzde, Yakuza mafyasına mensup insanların sayısı yaklaşık 150 bini buluyor.

Erkek Dövme Modelleri

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatıBayan Dövme Modelleri

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

dövme sanatı

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı