Müzik Kulağı Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Müzik kulağı, müzik literatüründe bir yeri olmadığı halde müzik dünyasındaki çoğu kişi tarafından kullanılan bir deyimdir. Müzik kulağı, müzikten dinlediğini anlaya


Müzik Kulağı Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Müzik kulağı, müzik literatüründe bir yeri olmadığı halde müzik dünyasındaki çoğu kişi tarafından kullanılan bir deyimdir. Müzik kulağı, müzikten dinlediğini anlayabilme ve ritim ile birlikte kulağın sesleri ayırt etme özelliğine verilen addır. Müzik kulağı bir terim olmasa da, çoğu kişi ayırt edici özellik olarak kabul görmektedir.

Müzik Kulağı NedirMüzik Kulağım Var Mı?

Müzik kulağınızın olup olmadığını bazı yöntemlerle anlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

  • Dinlediğiniz bir şarkıyı söylemeye çalışırken aynı tondan söyleyebiliyorsanız,
  • Dinlediğiniz şarkının ritmini tutturabiliyorsanız,
  • Dinlediğiniz şarkının melodisini kolaylıkla unutmuyor ve hafızanızda tutabiliyorsanız, müzik kulağınız var demektir. Belirli ritimler gösterildiği halde bile ritim tutulamıyorsa, müzik kulağınız yok ya da tam anlamıyla gelişmemiştir diyebiliriz.

Müzik kulağı doğuştan gelen bir özellik olup, gelişmeye açıktır. Yani müzik ile uğraşıp müzik kulağım yok diyenler, belirli çalışmalar ile müzik kulağını geliştirebilirler. Müzik kulağından aslında bir yetenek olarak bahsedebiliriz. Bu yetenek doğuştan geldiği gibi sonradan da geliştirilebilir. 

Müzik Kulağı Nasıl Geliştirilir?

Müzik kulağının gelişmesi için birçok yol vardır.Müzik ile ilgilenen her insanın kolaylıkla gerçekleştireceği yöntemler ile müzik kulağı gelişebilir. Bu yöntemleri sayacak olursak:

Sürekli Müzik Dinlemek

Müzik yapmak için müzik dinlemek gerekir. Sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz müzik tarzlarından sürekli müzik dinlemeniz, müzik kulağınızın oluşması açısından oldukça önemlidir. Müziği hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Farklı Türlerde Müzik Dinlemek

Alışılmışın dışında, sürekli dinlediğiniz müzik türlerinin yanı sıra, dünya müziklerini dinlemek ya da sizin hiç tarzınız olmayan müzikleri dinlemekte de yarar vardır.

Enstrüman Çalmak

Bir enstrüman çalmak, müzik kulağınızın gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Enstrüman çalmayı öğrenirken aynı anda müzik kulağınızda gelişir. Sürekli müzik dinlemenin yanında, ayrıca çalacağınız bir enstrüman ile müzik kulağınız oldukça gelişecektir.

Müzikle ilgileniyorsanız ve müzik kulağınızın gelişmesi için kendi yarattığınız çözümler etkili olmuyorsa, profesyonel müzik eğitimleri alabilirsiniz. Alacağınız solfej eğitimiyle birlikte sesinize ve çaldığınız enstrümana daha iyi bir şekilde hâkim olabilir, müzikte istediğiniz kaliteye ulaşabilirsiniz. Solfej bir parçayı nota adlarıyla birlikte seslendirmek demektir. Ayrıca ritim okuma çalışmaları ile de ritim duygusu geliştirebilir. Solfej eğitimi müzik kulağınızın gelişmesi açısından oldukça önemli bir eğitimdir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı