Bir Deha: Leonardo da Vinci ve Altın Oran

Leonardo da Vinci 1452 yılında dünyaya gelmiş, büyük bir mucit, ressam, filozof ve bilim adamıdır. Ancak “Mona Lisa” tablosu sebebi ile daha çok ressamlığı ile


Leonardo da Vinci Kimdir?

Leonardo da Vinci 1452 yılında dünyaya gelmiş, büyük bir mucit, ressam, filozof ve bilim adamıdır. Ancak “Mona Lisa” tablosu sebebi ile daha çok ressamlığı ile tanınmış, bilim adamlığı unutulmuştur. Da vinci’nin bilim adamlığı ressamlığı kadar iyi değildir. 

Leonardo da Vinci

Ünlü ressamın annesi, köylü bir kızın evlilik dışı çocuğudur. Babası ise bir hukukçudur. Ailesi Leonardo’yu doğduktan hemen sonra dedesinin evine göndermiştir. Bu sebeple ünlü ressam annesini hiç görmemiştir. Da Vinci ilk yıllardaki eğitimini babasından almıştır. Çok küçük yaşlardan beri matematiğe ilgisi olan Leonardo, yaptığı resimlerle de büyük beğeni toplamıştır.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci; on altı yaşına geldiğinde, Andrea del Verrochio’nun yanına çırak olarak verildi. Çok kısa zamanda ustasının gözüne giren ressam, ustasından büyük destek görmüştür. Ustası özellikle; matematik, felsefe ve anatomi konularında ona yol göstermiştir. Yaptığı tablolar ile Rönesans’ın simgesi durumuna gelen Da Vinci’nin, Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği tabloları oldukça ünlüdür. Pek çok bilimsel araştırma yapmış olsa da, bunları hiçbir zaman paylaşmak istememiştir. Bu yüzden çalışmalarını çoğu zaman sadece kendisinin anlayabileceği şekilde yazmıştır. Bu yazıları ise yaklaşık 400 yıl mahzende kalmıştır. Leonardo da Vinci’nin zor yazısı, ancak bir ayna yardımı ile okunabilmiştir.

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci ve Altın Oran

Leonardo da Vinci; hayvanlar, bitkiler ve cansız nesneler üzerine pek çok araştırma yapmıştır. Özellikle “Altın Oran” üzerine çok fazla araştırması olmuştur. Altın oranı, araştırdığı nesneler üzerinde aradı. Bulamadığında ise kendisi yeniden tasarladı. 

Da Vinci’nin eserlerindeki mükemmelliğin asıl sırrı altın oranda gizlidir. Altın oran, bir bütünün parçaları arasında 1.6180339’lik oran bulunmasıdır. Örneğin; bir insanın kaşlarından çenesine kadar olan kısmı, alın kısmının 1.6180339 katı ise bu durumda yüzü güzel olarak algılanır.

Vitrivius Adamı ve Altın Oran

Leonardo da Vinci, “Vitruvius ve Altın Oran” adı ile bilinen eserinde, altın oranı adeta mükemmelleştirmiştir. Eserde, kollarını ve bacaklarını aynı anda hem bir dairede hem de bir karede birleştiren bir erkek figürü yer almaktadır. Burada Da Vinci’nin altın oran konusunda ustalığını görebiliriz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
2
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
1
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı