Albert Einstein ve Buluşları

Albert Einstein, aslen Yahudi bir Alman’dır. 1879 yılında dünyaya gelen ünlü fizikçi, eğitiminin ilk yıllarını Münih’te tamamlamasının ardından, lise


Albert Einstein Kimdir?

Einstein, aslen Yahudi bir Alman’dır. 1879 yılında dünyaya gelen ünlü fizikçi, eğitiminin ilk yıllarını Münih’te tamamlamasının ardından, lise ve üniversiteye İsviçre’de devam etti. Ancak ünlü bilim adamının çoğu kişinin bilmediği bir sorunu vardı. Ünlü fizikçi konuşma bozukluğu yaşıyordu ve ailesi onu bu sebeple doktora dahi götürmüştü. 

Albert Einstein günümüzde ünlü bir bilim adamı olsa da geçmişte, zeka geriliği olduğu gerekçesi ile öğretmenleri tarafından okuldan uzaklaştırılmıştır. Ancak Einstein’in annesi okuldan uzaklaştırılma sebebini ondan saklamıştır. Öğretmenlerin annesine verdiği notu seneler sonra bulup gerçeği öğrenen Einstein, çoktan Nobel Fizik Ödülünü almıştı bile. Albert Einstein pek çok buluşa imza atmıştır. İşte bu buluşlar.

Albert Einstein

İzafiyet Teorisi ( Özel Görelilik Kuramı)

Kurama göre; zaman, mekân ve hareket faktörleri birbirleriyle ilgilidir. Ancak birbirleri üzerinde öncelikleri yoktur. Buna göre zaman ve uzaklık kişiye göre değişir. Yani görelidir. 

Genel Görelilik Kuramı

Kütle çekiminin temelini oluşturan kuram, Albert Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Kurama göre; evrensel kütle çekim yasası genelleşmiştir. Kütle çekiminin uzayda ve uzay zamanda hesaplanmasına olanak sağlamıştır.

Fotoelektrik Etkisi

Fotoelektrik etkisi; bir yerden yayılan elektro ışın ve dalgaların herhangi maddeye düşmesi sonucunda oluşan elektron durumudur. Einstein’den önce bu durum hakkında açıklama yapılamamıştır. Ayrıca Einstein, Fotoelektrik etkisi ile 1921 yılında Nobel Fizik ödülünü de kazanmıştır.

Kuantum Fiziği

Einstein’e göre; kuantum fiziğinin belirsizlik ilkesi gereğince bir parçanın konumu ve momentumunu aynı zamanda ölçmek mümkün değildir.

Brown Hareketi ve İstatiksel Fizik

Robert Brown, polenlerin su içerisindeki sıçramaları ile hareket halinde oluşlarını mikroskop ile gözlemlemiş fakat konuya net bir açıklık getirememiştir. Albert Einstein,moleküllerin büyüklüğü ile hareket arasındaki matematiksel ilişkiyi bulmuş, Brown hareketini açıklamıştır.

Buzdolabı

Einstein, Almanya’da buzdolaplarının toksik madde sızdırdığını ve insanların ölümüne yol açtığını duyunca, yeni ve güvenli bir buzdolabı icat etmek için çalışmalara başlamıştır. Tasarladığı buzdolabı için ilk başta 45 farklı patent almıştır. 

Albert Einstein Nasıl Öldü?

Albert Einstein, 76 yaşında iç kanama sonucu hayatını kaybetmiştir. Otopsiyi gerçekleştiren patoloji uzmanı Thomas Stoltz, Einstein’in ailesinin isteği üzerine bedeni yakılması için hazırlamıştır. Ancak beynini sefer tasına koyup evine götürmüştür. Yani Albert Einstein’in beyni çalınmıştır.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
1
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı