Kanola yağı nedir, nerelerde kullanılır?

Kanola yağı son zamanlarda çokça duyduğumuz, oldukça geniş kullanım alanı olan bir yağ çeşididir. Bu yazımız ile yağın olumlu ve olumsuz özelliklerini inceledik.


Kanola yağı kabaca, kolza bitki tohumlarından üretilen bir yağ çeşididir. İlk olarak Kanada’da geliştirildiği için Canadian Oil, Low Acid olarak anılır. Başlarda makineleri yağlama amaçlı kullanılan kanola, 1950’lerden itibaren insanların kullanımına sunuldu. Ancak hakkında oldukça tartışmalı ve karara bağlanmamış kanılar mevcut. Bu tartışmalara göre 2 taraf var: ilki kanola yağının zararlı olduğu, ikincisi ise zararlarından arındığı yönünde gelişiyor.

kanola yağı


Olumsuz Etkileri

Tartışılan zararlarından bahsedecek olursak kolza bitkisi zehirlidir. Bu nedenle hayvanlar bile yiyemez. Bu nedenle yağı da insanlar üzerinde zararlı etkilere sahiptir. Bir kısma göre kalp rahatsızlıklarına neden olan kanola, insan ve hayvanlarda anfizem rahatsızlıklarına, kansızlık ve kabızlığa neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkları ortaya çıkardığı düşünüldüğünde ise birçok ülke tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Yağın içinde fazla miktarda erusik asit bulunmasından dolayı kanola yağı; akciğer kanserine, sinir ve kan dolaşım sisteminde bozukluğa neden olabilmektedir.

Yararlı Etkileri

Diğer kısma yani yararları bölümüne geçelim. En başta şuanda piyasada satılan kanola yağları, kolza bitkilerinin olumsuzluklarından arındırılmış olması dolayısıyla erosik asit oranı da % 40’tan % 0.1 oranlarına kadar düşürüldü. Bu kadar düşük oranda insan sağlığıyla oynamamakta.  Diğer yararı ise doymuş yağ oranının oldukça düşük olması. Bunun yanında içeriğinde omega-3 yağ asidi içermektedir ve bu da insan sağlığına katkı sağlar. Bir diğer tercih sebebi de ayçiçeği yağına oranla ısıya karşı daha dayanıklı olmasıdır.

Tüketicinin Kararı

Yararlarını ve zararlarını anlattığımız kanola yağının henüz yararlı ya da zararlı olup olmadığı hakkında kesin bir sonuç bulunmuyor ancak yağın, kolza bitkisinin genetiği değiştirilerek elde edildiği düşünülecek olursa GDO’lu olduğu fikrini savunanlar oldukça fazla. Sonuç olarak zararlı ya da yararlı olduğu kararına varmak biraz da tüketiciye kalıyor.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
2
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı