Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde giderek artmaktadır. İnsanlar farkında olmadan sosyal medya sitelerine bağımlı olarak yaşamaktadır.


Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde giderek artmaktadır. İnsanlar farkında olmadan sosyal medya sitelerine bağımlı olarak yaşamaktadır. Artan teknolojik gelişmeler ve giderek yaygınlaşan akıllı telefonlar ile birlikte, sosyal medya kullanımı bağımlılık derecesinde artmıştır.Akıllıca kullanıldığında çoğumuz için işe yarar bir mecra olan sosyal medya siteleri, bilinçsiz kullanımda bağımlılık yaparak vakit öldürmemize, zamanımızı boşa harcamamıza neden olmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı NedirSosyal Medya Bağımlısı Mıyım?

Sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı anlamanız için, hayatın akışı içinde durup kendinize bakmanız yeterlidir. Özellikle akıllı cep telefonunuz elinizden düşmüyorsa, yakın arkadaşlarınızla bile sadece sosyal medya üzerinden iletişim kuruyorsanız, sürekli telefonunuza bakmak zorunda hissediyor ve yatarken bile yanınızdan ayırmıyorsanız, sizde sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.

Sosyal medya bağımlısıysanız, sosyal medyayı kullanamamanız durumunda yoksunluk belirtileri hissedebilirsiniz. Örneğin telefonunuz arızalandığında, internete erişiminizin olmadığı durumlarda huzurunuz bozulur ve sürekli eliniz telefonunuzu arar. Sosyal medya bağımlılığı sizi dış dünyadan uzaklaştırır ve sadece bir telefon yada bilgisayar aracılığı ile hayata bağlar. Bu da gerçek dünyanın güzelliklerini görmenizi engeller. Dışarı çıkmak istemeyebilir ve dış dünyadan kopabilirsiniz. 

Dışarıda bir işiniz olduğunda, arkadaşlarınız ile buluşmanız gereken bir durumda daha çekingen davranan bir insana dönüşebilirsiniz. Bir bakıma “sosyal medya” sizi asosyalleştirebilir.

İnsanlar sosyal medyada yedikleri ve içtiklerini paylaşıyorlar. Örneğin; bir kahveden aldığınız tat, kahvenin fotoğrafını çekip sosyal medyaya yüklediğinizde, fotoğrafa gelen beğeni veya yorumlardan daha ağır basmıyorsa, sosyal medya ile gerçek hayat arasındaki dengeyi sağlayamıyorsunuz demektir. Eğer böyle bir durumdaysanız, sosyal medya bağımlısı olmanız içten bile değildir.

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtuluruz?

Sosyal medyadan kurtulmanın bir tedavisi ya da ilacı yoktur. Aslında sosyal medyadan kurtulmak tabiri yanlıştır. Çünkü sosyal medya doğru kullanıldığında oldukça yararlı bir mecradır. Sizinle aynı fikirdeki insanlar ile bilgi alışverişi yapabilir, tanımadığınız insanlardan bile yardım alabilirsiniz.

Sadece tüm zamanımızı sosyal medyaya ayırmayıp dışarıdaki güzellikleri de görmek gereklidir. Arkadaşınızla iletişime geçmek istediğiniz durumlarda öncelikli olarak sosyal medyayı kullanmamalısınız. Bunun yerine direkt telefonla görüşmeyi tercih etmelisiniz. 

Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde, yine telefonlara bakmak yerine arkadaşlarınızda sohbet etmeyi tercih etmelisiniz. Eğer masanızda sürekli sosyal medya ile ilgilenip sizinle konuşmayan ya da sohbetten uzaklaşan arkadaşlarınız varsa, uyarmaktan çekinmeyin. Yavaş yavaş sosyal medyadan uzaklaştığınızda, aslında sadece lazım olduğu zamanlarda kullandığınızı fark edeceksiniz.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hoşunuza Gidebilir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı