Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı

Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Millet Vekili Olarak görev yapan Mehmet Akif Ersoy, 1921 yılında İstiklal Marşı yazmıştır.


Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı

Türk edebiyatında “toplum için sanat” akımının başlıca temsilcilerinden olan Mehmet Akif Ersoy; Balkan savaşı, I. Dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında vatan şiirleri yazmıştır. Ortaöğretim eğitimini Fatih Merkez Rüşdiyesi’nde ve Mekteb-i Mülkiye İdadisi’nde görmüştür. Okulun Baytarlık bölümünü birincilikle bitiren şair, Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebinde hocalık yapmıştır.

Biçim yönünden dönemindeki akımlardan etkilenen Ersoy’un şiirleri, realist bir anlayışın ürünüdür. Aruz ölçüsünü ustaca kullanan şair, Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye için şiirler ve makaleler yazmıştır. Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Millet Vekili Olarak görev yapan Mehmet Akif Ersoy, 1921 yılında İstiklal Marşını yazmıştır.

Mehmet Akif Ersoy ve istiklal Marşıİstiklal Marşının Yazılma Hikâyesi

1921 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, milli mücadele süresince canını vermek pahasına vatanını savunmuş kahraman milletimizi ve şanlı bayrağımızı temsil edecek bir marş yazılması istenmiştir. Bakanlık bu marş için ödülü oldukça yüksek bir miktar olan yarışma düzenlemiştir. Yarışmaya talep oldukça fazla olmuştur. Ülkemizin dört bir yanından usta şairler yarışmaya katılım sağlamışlardır. Dönemin en usta şairlerinden Mehmet Akif Ersoy ise yarışmaya katılmamıştır. Kendisine, neden bu yarışmaya katılmadığı sorulduğunda “”Milli marş para ile yazılmaz” yanıtı alınmıştır.

Mehmet Akif Ersoy’un çevresindekiler ve arkadaşları yarışmaya mutlaka katılması gerektiğini söylemişlerdir. Ersoy’un arkadaşları “yarışmayı kazanman halinde para ödülünü almayabilirsin” demişlerdir. Mehmet Akif Ersoy, yarışmaya kazanması halinde para ödülü verilmemesi şartıyla yarışmaya katılmaya karar vermiştir.  

Mehmet Akif Ersoy, bu yarışma için Türk Milletinin zaferini ve bayrağımızın yüceliğini anlatan İstiklal Marşı’nı yazmıştır.  İstiklal Marşı, milletvekillerinin oyları ile 724 rakibi arasından birinci seçilmiştir. Dönemin Maarif Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisinde okunmuştur. Meclisteki tüm milletvekilleri tarafından kabul gören İstiklal Marşı,21 Mart 1921 yılında TBMM tarafından oy birliği ile Milli Marş olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşı’nın Bestelenmesi

İstiklal Marşı’nın kabul edildiği sene, marşın bestelenmesi için bir yarışma düzenlendi. Yarışmaya 24 besteci katıldı. Bu besteciler arasından Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul edildi. Bu beste, 1930 senesine kadar kullanıldı. Ancak daha sonra değiştirilerek, Osman Zeki Üngör’ün hazırladığı beste kullanılmaya başlandı. Osman Zeki’nin bu bestesi, günümüzde de kullanılmaya devam edilmektedir.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
0
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı