Zengin ve Başarılı İnsanların Alışkanlıklarını Benimseyerek Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

Zengin insanların neden başarılı olduğu bir sır değil. Altında yatan başarı sebepleri var. Peki, milyon dolarları olmayan insanlar, onlar gibi yaşamaya


Başarılı İnsanların Alışkanlıklarını Benimseyerek Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

Zengin insanların neden başarılı olduğu bir sır değil. Altında yatan başarı sebepleri var. Peki, milyon dolarları olmayan insanlar, onlar gibi yaşamaya, alışkanlıklarını benimsemeye çalışırsa neler olur hayatları nasıl değişir? Bu soruların cevabini bulmak için zengin insanların en çok kullandığı 6 alışkanlığı 6 ay boyunca denedim. Sonuç mu?

Başarılı insanlarAlışkanlık 1: Her gün 30 dakika antrenman

Çoğunlukla egzersiz yapmam. Bazen spor salonlarına yazılırım ve ayda bir üye olduğum aklıma gelir. Bu tamamen yanlış ve kullanışsız bir yöntem. Bende bir takvim geliştirdim. Spor salonuna yazıldım yine ve haftada 4 defa gitmeye karar verdim. Bu benim takvimim ve internette bulduğum bir çalışma programı. İşin en zor kısmı bir çanta hazırlayıp tüm gün çalıştıktan sonra spora gitmekti. Koltukta uzanmak, film izlemek, uyumak istiyordum ama takvimde o gün spor yapmam gerekiyorsa yapmalıydım. 10 gün sonra spor benim için bir alışkanlık haline gelmeye başlamıştı. Akşamları yaşadığım yorgunluk uyuşukluk gitmiş vücudum her akşam spor için hazır hale gelmişti. Çünkü toksinlerden arinmiş daha iyi uyumaya başlamış daha rahat uyanır olmuştum. İşime daha iyi konsantre olup daha sakin hale gelemeye başlamıştım.

Alışkanlık 2: Yeni insanlarla tanışmak

Başarılı insanların sırrı yeni insanlar tanımaktır derler. Bu 6 aylık sure içerisinde olabildiğince fazla insanla tanışmaya çalıştım. Öncelikle etrafındaki insanları 2 gruba ayırdım.


1. Faydalı insanlar: 

Yanlarında rahat olabildiğim insanlar. 6 aylık sürede Daha fazla tanışmaya çalıştığım insanlar.


2. Zararlı insanlar: 

Yanlarında kötü hissettiklerim. 6 aylık sürede uzak durduklarım ve görüşmediklerim.


Yeni arkadaşlar edinmeye karar verdiğimde yeni ilgi alanları ve toplulukların içine girdim. Birbirleriyle bu kadar çok ortak noktası olan insanla tanışmak beni şaşırtmıştı.

Alışkanlık 3: Her gün meditasyon yapmak

Başarılı insanlar sadece vücutlarını değil beyinlerini ve ruhlarını da dinlendirirler. Sakinleşmek için her gün meditasyon yaparlar. Dışarıdaki sesleri kesmek ve doğanın seslerini dinlemek için bir uygulama indirdim. Meditasyon gerçekten de zihni boşaltmak ve enerji depolamak için harika bir yöntem. Uykudan önce 20 dakikalık seanslarla başladım. İkinci haftanın sonunda tansiyonum düzelmiş, gün içinde yapmam gereken şeyleri hatırlamam kolaylaşmış, cevabini hatırlayamadığım birçok sorunun cevabini birden anımsar olmuştum.

Alışkanlık 4: Kitap okumak

Kitapları severim koleksiyonuma yeni kitaplar eklemek için hep satın alırım ama okumaya fazla vakit bulamam. Başarılı insanlar eğlence için değil gerçekten iyi bilgilere sahip olmak için kitap okurlar. Bu yüzden biyografiler tarih kitapları kişisel gelişim kitapları okurlar. Bende heran yanımda bir kitap bulundurmaya ise giderken eve dönerken boş vakitlerimde okumaya karar verdim. Birinci ay bitmeden 4 kitabı okumayı bitirmiştim. Bu gayet iyi bir alışkanlıktı.

Alışkanlık 5: Hedef koymak ve başarmak

Kaosun içindeki düzeni görmek için ev işlerinde günlük yaşamımda ve iş yerimde yapılacaklar listesi hazırladım. Basit bir uygulama ya da post-it kâğıtları size yardımcı olabilir. Kâğıtlara hedeflerimi ve yapmam gerekenleri zamanı yazdım. İlk basta çok fazla ve karışık olsalar da bir bir üstesinden gelip hedeflerime ulaştıkça keyifli bir hal almaya başladı ve işlerim kolaylaştı.


Alışkanlık 6: Basit giyinmek

Birçok başarılı insan lego gardırop olarak adlandırdığı tarzı kullanır. Bunun anlamı basit kombinler yapmak demektir. Mark Zuckerberg bile yıllardır ayni şeyleri giyiyor. Bende aynisini yapmaya karar verdim. Tüm baskılı t-shirtleri renkli ıvır zıvırları ayakkabıları kaldırdım. Bir alışveriş merkezine gidip basit tshirtler pantolonlar ve ayakkabılar aldım ve hepsini dolabıma yerleştirdim. İşte dolabım böyle gözüküyor. Artık bugün ne giymeliyim diye zaman harcamıyorum.


Alışkanlık 7: Tutumlu olmak

Birçok zengin ve başarılı insan parasını kullanışsız ve değersiz şeylere harcamıyor ve kendilerini kontrol ediyor. Bende harcamalarımı kontrol etmeye karar verdim ve basit bir uygulamayla hayata geçirdim. Aldığım her şeyi not ettim ve paramı neye harcadığımı görmeye başladım. Bundan sonra paramı nasıl yönlendireceğime karar verdim. Günlük yiyecekler yerine alışverişimi haftalık yapmaya başladım. Daha büyük harcamalar için bir yöntem geliştirdim. Almak istediğim şeyi o an almayarak eve döndüm ve birkaç gün sonra bunun muhasebesini yaptım. Bunu gerçekten almaya ihtiyacım var mıydı diye düşündüm ve vazgeçtim. O an gelen satın alma isteğinin geçici bir heves olduğunu anladım. İlk ayin sonunda maaşımın %40 ’ini sonralarda ise %60 'ini tasarruf ettiğimi fark ettim.


Alışkanlık 8: Erken yatıp erken kalkmak

Listede alışması en zor olan durum benim için buydu. Her akşam geç saatlere kadar dizi ya da TV programı izlemek benim için saha cazip geliyordu ve her sabah alarmı biraz daha ertelemek zorunda kalıyordum. Bu sorunu çözmek için her sabah aynı saatte kalkıp işe daha erken gitmeye karar verdim. Sabah kalkma problemimi bir kol saati alarak çözdüm. Bu saat alarm çaldıktan sonra uyanmazsam nabzımı ölçüp uyanıncaya kadar titreşim veriyordu. Bu duruma alışmam 3 günümü aldı. 4. gün sabah alarm çalmadan uyanmıştım.


Sonuç

Tüm bu alışkanlıkları edinmem beni zengin yapmasa da daha sağlıklı daha dinç ve hayatımı daha iyi hale getirmemde çok yardımcı oldu. Şimdi daha çok kitap okuyor, daha az yoruluyor, yeni insanlarla tanışıyor, paramı ve zamanımı daha etkin kullanabiliyorum. Bugünden sonra bu alışkanlıklarıma devam edip her seferinde bir yenisini eklemeye çalışacağım. Bir sonraki yazıda belki daha farklı alışkanlıklarla karşınızda olurum.

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Süper Süper
2
Süper
Komik Komik
0
Komik
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Kızgın Kızgın
0
Kızgın

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaçırmayın

Bir format seç
Kişisel Test
Buraya eğlenceli bir test ekleyebilirsiniz
Doğru & Yanlış
Doğru ve Yanlış seçenekli eğlenceli test ekleyebilirsiniz
Anket
Eğlenceli sorularda anket oluşturabilirsiniz
Makale / Haber
Video ve Görsellerde kullanabileceğiniz Makale veya Haber oluşturabilirsiniz
Liste
Eğlenceli listeler ekleyebilirsiniz
Geri Sayım Listesi
Geriye doğru sayan liste oluşturabilirsiniz
Oylanabilir Liste
Kendi listenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı